لیپوماتیک

لیپوماتیک، پیکر تراشی چیست؟

لیپوماتیک (که با نام  Nutational Infrasonic Liposuctionنیز شناخته می‌شود) دستگاه مورد تأیید ادارهٔ کل خوراک و داروی آمریکا است. دستگاهی آزمایش‌شده و معتبر که برداشت مؤثر و ایمن حجم زیادی از چربی را در همهٔ قسمت‌های بدن امکان‌پذیر می‌سازد. به کمک این دستگاه سلول‌های چربی ابتدا تخریب یا براثر حرکات لرزشی کانولا امولسیونه می‌شوند و سپس امولسیون چربی به‌ منظور پیکرتراشی دقیق بدن به‌تدریج بیرون کشیده می‌شود. در لیپوماتیک مشکل ایمنی لیپوساکشن قدیمی برطرف شده است و علاوه بر این سیستم ایمنی فعال آن از بافت‌های بدن (عصب، رگ‌های خونی، ماهیچه‌ها) در برابر فرآیند لیپوساکشن محافظت می‌کند. لیپوماتیک با 600 ضربه در دقیقه چربی‌های ناخواسته را به‌طور مؤثری بیرون کشیده و نتیجهٔ دلخواه یعنی پوستی نرم و صاف، کاهش برآمدگی‌ها و کاهش جراحت را به همراه دارد.

لیپوساکشن چیست؟

لیپوساکشن که بانام لیپوپلاستی نیز شناخته می‌شود نوعی فرم دهی، کانتورینگ یا کاهش چربی بدن ازجمله برداشت چربی اضافی از مناطق خاصی از بدن است. لیپوساکشن را می‌توان تقریباً در تمامی نقاط بدن ازجمله شکم، لگن، باسن، کمر، ران، زانو، ماهیچهٔ ساق پا، قوزک پا و بالای بازو انجام داد. ممکن است چربی‌های موضعی ذخیره‌شده ارثی باشند، درنتیجه با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی‌روند و معمولاً تنها راه از بین بردن آن­ها لیپوساکشن است.  امکان لیپوساکشن هم­زمان چندین ناحیه از بدن وجود دارد. گاهی اوقات لیپوساکشن به‌عنوان اولین مرحلهٔ فرآیند انتقال چربی انجام می‌شود. در این روش چربی به کمک لیپوساکشن برداشته می‌شود و پس از به عمل آوردن به مناطق موردنظر بدن که ذخیره چربی آن‌ها اندک است تزریق می‌شود.

لیپوساکشن عبارت است از فرم دهی و کانتورینگ بدن که در کاهش وزن تأثیری ندارد، اگرچه در مواردی که حجم زیادی از چربی بدن برداشته می‌شود ممکن است با کاهش وزن همراه باشد. افرادی بهترین نتیجه را به دست می‌آورند که حتی پس از لیپوساکشن به کمک رژیم غذایی و ورزش وزنشان را کنترل می­کنند.

بهترین کاندیدای لیپوساکشن

بهترین کاندیدای لیپوساکشن افرادی هستند که در مناطق خاصی از بدن مانند شکم، بازو، ران، کمر یا باسن چربی دارند. چربی‌های این نواحی از بدن معمولاً نسبت به بهترین رژیم‌های غذایی و ورزش مقاوم هستند و ممکن است منشأ ژنتیکی داشته باشند. از لیپوساکشن برای شکل‌دهی و طبیعی سازی شکم نیز استفاده می‌شود که باعث پیدایش عضلات سیکس پک داخلی می‌شود. علاوه بر این از لیپوساکشن صورت برای برجسته کردن گونه‌ها یا فک استفاده می‌شود.

کاندیدای مناسب لیپوساکشن زنان و مردانی با وزن نسبتاً نرمال هستند. بسیار مهم است که وزن ثابتی داشته باشید. افرادی که قصد کاهش وزن زیادی دارند یا افراد دارای اضافه وزن (مثلاً به دلیل بارداری) نباید تحت جراحی لیپوساکشن قرار گیرند. تا زمانی که وزنتان ثابت باشد نتایج لیپوساکشن نیز دائمی خواهد بود. افراد مناسب برای این جراحی باید پوستی محکم و ارتجاعی داشته باشند. برای کسب بهترین نتیجه باید پس از جراحی پوست را جمع کرد. افرادی که با افزایش سن خاصیت ارتجاعی پوستشان را از دست می‌دهند ممکن است از نتیجهٔ جراحی ناراضی باشند. اگر پوست خاصیت ارتجاعی‌ خود را از دست ندهد سن در این جراحی با ­اهمیت خواهد بود.

لیپوساکشن را نباید جایگزین رژیم غذایی و ورزش کرد، همچنین نمی‌توان آن را گلوله‌ای جادویی (روشی سریع و موثر) در نظر گرفت. لیپوساکشن به فرم دهی و پیکرتراشی بدن کمک می‌کند اما نمی‌توان با این روش فرم بدن را کاملاً تغییر داد. همچنین نمی‌تواند در رضایت شما از دیگر جنبه‌های زندگی‌تان تاثیر بگذارد. بااین‌حال اگر دچار برجستگی شکم، چربی دور کمر یا چربی‌های ناخواستهٔ دیگر هستید لیپوساکشن کمک می‌کند تا نسبت به خود احساس بهتری داشته باشید.

لیپوماتیک (لیپوساکشن با قدرت کمکی)

این دستگاه که توسط جراح آلمانی بانام Y.G.llouz توسعه یافته است میله‌ای به نام کانولا دارد که به کمک هوای فشرده مانند یک متهٔ چکشی چربی را به‌آرامی و با سرعت بیرون می‌کشد. لیپوماتیک جدیدترین تکنیک ایمن، مؤثر و آسان لیپوساکشن در ایران است. در اصل همان لیپوساکشن است که به کمک میلهٔ ساکسن لرزشی سریع‌تر انجام می‌شود. لیپوماتیک دارای یک موتور بادی است که با هوای فشرده راه‌اندازی می‌شود و حرکات سه‌گانه‌ای را برای کانولا ایجاد می‌کند: بالا و پایین، چرخشی و لرزشی. درنتیجهٔ این سه حرکت یک مسیر مارپیچی ایجاد می‌شود (600 لرزش در دقیقه) که به امولسیون کردن بافت چربی کمک می‌کند. اصل امولسیون به برداشت بافت چربی بدون آسیب به دیگر بافت‌های بدن ازجمله ماهیچه، رگ‌های خونی و عصب کمک می‌کند و درنتیجه دورهٔ بهبودی پس از جراحی کوتاه‌تر خواهد بود. همچنین لیپوماتیک در نقاطی از بدن که دسترسی مشکلی دارند یا یخش های با فیبروز زیاد (لیپوساکشن‌های ثانویه یا لیپوساکشن مردان) با دقت زیادی انجام می­شود.

لیپوماتیک در مقایسه با لیپوساکشن اولتراسوند (UAL)، لیپوساکشن دستی قدیمی یا لیپوساکشن با لیزر فاقد عوارضی همچون سوختگی پوست (نکروز پوست) است و با تکنیک متورم انجام می‌شود. لیپوماتیک صرف‌نظر از قابلیت برداشت چربی بدون آسیب به دیگر بافت‌های بدن، مزایایی همچون انقباض پوست و نتایج مطلوبی را در نواحی فیبروزه به دنبال دارد.

مزایای لیپوماتیک

  • متوقف شدن دستگاه توسط سیستم ایمنی فعال هنگام تماس با بافت‌های غیر چربی
  • دارای کم‌ ترین آسیب (کاهش کبودی و تورم)
  • پوست جنبهٔ بهتری پیدا می‌کند (انقباض عالی پوست)
  • کار جراح آسان‌تر است و کم‌تر خسته می‌شود. انجام فرآیند برای بیمار نیز دقیق‌تر و دلپذیر خواهد بود
  • کوتاه‌تر بودن زمان جراحی
  • درد کمتر
  • دورهٔ بهبودی سریع‌تر

تفاوت‌های لیپوماتیک و لیپوساکشن اولتراسوند

به‌طورکلی لیپوساکشن اولتراسوند یک جراحی منسوخ با دستگاه و روشی قدیمی است که نتایج نامطلوبی را به دنبال دارد.

در لیپوساکشن با اولتراسوند انتقال انرژی اولتراسونیک و گرما برای تخریب چربی از طریق پروب فلزی یا پدال و مقدار زیادی مایع تومسنت انجام می­شود. چربی به شکل گوشت دارای چربی جامد نشان داده می‌شود (چربی در بدن به این صورت است) و امواج اولتراسونیک برای تبدیل چربی به امولسیون در محل پخش می‌شود. بدن متحمل فشاری بیش از ظرفیتش می‌شود، علاوه بر این انرژی اولتراسونیک نه‌تنها چربی‌ها را تخریب می‌کند بلکه به عصب‌، ماهیچه و رگ‌های خونی آسیب می‌رساند. فرآیند شدید تخریب چربی درد طاقت‌فرسا و تورم شدیدی را به دنبال دارد و بهبودی پس‌ازآن نیز طولانی خواهد بود.

لیپوماتیک IPS برخلاف لیپوساکشن اولتراسونیک بسیار ملایم‌تر است. کانولا به کمک دستگاه متراکم کنندهٔ هوا به‌منظور امولسیون سازی چربی به‌صورت خودکار تا 360 درجه می‌چرخد و هم‌زمان چربی  از  محل آسپیره می­شود. سیستم ایمنی داخل دستگاه زمان برخورد با بافت غیر چربی کانولا را متوقف می‌کند. به‌عبارت‌دیگر لیپوماتیک در حین برداشت مؤثر چربی‌ها از عصب، ماهیچه‌ها و رگ‌های خونی محافظت می‌کند. جراحان به کمک لیپوماتیک احساس خستگی نمی‌کنند و فرم دهی بدن دقیق‌تر و مدت‌زمان انجام کار کوتاه‌تر است. فرآیند تدریجی لیپوساکشن ترومای پس از جراحی، تورم، کبودی و مدت‌زمان بهبودی را به مقدار قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. نتایج حاصل از لیپوماتیک بسیار رضایت‌بخش بوده و درد و مدت‌زمان بهبودی پس‌ازآن کم­تر است.

به ماساژ بعد از جراحی نیازی نیست

پیکرتراشی موفقیت‌آمیز در ایران برای ماساژ بعد از جراحی و تجهیزات پزشکی نیازی به انتقال بیمار به بیمارستان ندارد. هدف اصلی انتقال بیمار به بیمارستان توسط جراحان پرداخت هزینه‌های غیرضروری است. پوست انسان توانایی بازسازی و ترمیم خود را دارد و تمام آنچه پس از جراحی لیپوساکشن لازم است پوشیدن گارمنت فشاری است. ماساژ ملایم با لوسیون سفت کننده پس از حمام به بهبودی پس از جراحی کمک می­کند. پوست 2 الی 3 ماه بعد از جراحی باید خاصیت ارتجاعی و سفتی خود را به دست آورد.

لیپواسکالیچر IPS مناسب افرادی است که خواهان کانتورینگ کل بدن هستند، بنابراین IPS برای لیپوساکشن نواحی کوچک به کار نمی‌رود چون باعث اختلال در نتایج می‌شود. برای مثال در بعضی از بیمارستان‌ها ممکن است لیپوساکشن شکمی انجام شود اما در IPS لیپوساکشن جداگانهٔ شکم (قسمت بالایی و پایینی) ممکن است باعث ظاهر نامتوازن و غیرطبیعی شکم شود؛ بنابراین در IPS لیپوساکشن شکم شامل بالای شکم، پایین شکم و پایین کمر است. در مورد ران نیز به همین صورت است و شامل جلو و پشت، چپ و راست ران و همچنین زانو است تا نتایج مطلوبی حاصل شود. در IPS ایمنی و تضمین کیفیت بالا فراهم‌شده است. طی این جراحی 5 پرسنل پزشکی ازجمله جراح پلاستیک، متخصص بیهوشی، 3 پرستار و یک مترجم زبان برای اعضای خارجی IPS در محل حضور دارند.

تجارب بالینی، تیم پزشکی حرفه‌ای و تکنیک‌های عالی جراحی IPS مورد استقبال جهانی قرارگرفته است. IPS ایمنی کامل اعضای بدن و عدم وجود اثرات جانبی بعد از جراحی را تضمین می‌کند.

برنامهٔ زمانی جراحی لیپوماتیک

مدت‌زمان نگهداری در تهران ایران : 10 روز و 9 شب

روز اول: مشاوره، ارزیابی سلامت عمومی

روز دوم: جراحی

روز سوم: ارزیابی بعد از جراحی

روز پنجم: ارزیابی نهایی بعد از جراحی

روز دهم: کشیدن بخیه

کشیدن بخیه فرآیندی ساده است که تأثیری بر نتایج جراحی ندارد. اگر خواستار کشیدن بخیه در کشور خود هستید دوره نگهداری در ایران کوتاه‌تر؛ یعنی 5 روز و 4 شب خواهد بود.

آنچه پس از جراحی مورد انتظار است

بعد از جراحی نتایج حاصل از لیپوماتیک به‌ طور کامل مشخص نمی‌شود چون بهبود تورم و کبودی و انقباض پوست به 3 ماه زمان نیاز دارد.

حداکثر تورم و کبودی در لیپوماتیک کامل 3 روز بعد از جراحی است. بعد از 2 هفته تورم و کبودی به حداقل می‌رسد. بدن برای بازگشت به وضعیت نرمال به 1 ماه زمان نیاز دارد. تأثیر اصلی جراحی 2 ماه بعد مشخص خواهد شد. سفتی خفیف در ناحیهٔ جراحی‌شده طبیعی است و ماساژ ملایم می­تواند به  کاهش دورهٔ بهبودی به 1.5 ماه کمک کند (بدون ماساژ نرمی مجدد ناحیهٔ جراحی‌شده 2 الی 3 ماه طول می‌کشد).

گارمنت فشاری باید 2 الی 3 ماه استفاده شود و می‌توان برای استحمام آن را درآورد. بیمار یک روز بعد از جراحی می‌تواند به فعالیت‌های نرمال خود برگردد. فعالیت‌های شدید به مدت 1 هفته ممنوع است اما بیمار هر زمان که مایل باشد می‌تواند به کار خود برگردد.

مراقبت پس از جراحی لیپوماتیک

مراقبت بعد از جراحی برای حفظ نتایج لیپوماتیک بسیار مهم است. بعد ازلیپوماتیک ناحیهٔ جراحی‌شده مانند قبل سلول چربی ندارد. زمانی که بزرگ‌سالان ازنظر فیزیکی بالغ می‌شوند تعداد سلول‌های چربی در بدنشان ثابت می‌شود. لیپوماتیک باعث کاهش تعداد سلول‌های چربی در ناحیهٔ جراحی‌شده می‌شود اما اگر اضافه‌وزن پیدا کنید سلول‌های باقیمانده قابلیت افزایش یافتن دارند. اگر نتوانید خود را کنترل کنید و دچار اضافه‌ وزن شوید نواحی جراحی نشدهٔ بدن مانند صورت، بازو، باسن، گردن یا سینه‌ها و همچنین سلول‌های چربی در ناحیهٔ جراحی‌شده ورم می‌کنند! بنابراین اگر بعد از جراحی از بدن خود مراقبت نکنید (عدم توجه به رژیم غذایی و ورزش) نتایج جراحی از بین می­رود.